Mechanik z kasą fiskalną

kasa fiskalna dla mechanikaProwadzenie własnego warsztatu samochodowego to niełatwy kawałek chleba. Ten zawód często odznacza się koniecznością pracowania po godzinach oraz pod presją czasu. Dochodzą do tego jeszcze obligatoryjne czynności administracyjno-skarbowe, którymi trzeba zajmować się na bieżąco, i z których na bieżąco trzeba się rozliczać. Od 2015 roku istnieje regulacja prawna wprowadzająca konieczność prowadzenia ewidencji zarobków na kasie fiskalnej – niezależnie od wysokości obrotu czy sposobu zapłaty. Od stycznia 2020 roku mechanicy będa musieli wymienić kasy na urządzenia trzeciej generacji tzw. ONLINE. Do niemałych kosztów prowadzenia działalności doszła więc konieczność zakupu kolejnej kasy.  Pewnym pocieszeniem jest fakt, że mechanik po raz drugi będzie mógł skorzystać z ulgi w wysokości 700 zł. Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym to obowiązek, a za jej brak naliczane są kary. Zgodnie z nowymi przepisami, karze będzie również podlegać nie wykonanie na czas przeglądu kasy fiskalnej. Wspomnianą ulgę będzie można stracić w przypadku przerwania łączności kasy online z tzw. repozytorium. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dokonać wyboru odpowiedniej kasy na miarę swoich potrzeb oraz – w dalszej perspektywie – jakie jeszcze urządzenia lub narzędzia ułatwią pracę w warsztacie.

Kasa czy drukarka fiskalna?

Czynności fiskalne wcale nie muszą odbywać się wyłącznie za pośrednictwem kasy. Współczesny przedsiębiorca (również mechanik) ma w tym względzie nieco szersze pole manewru. Na samym wstępie warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy kasą a drukarką. Podstawowa różnica w tych maszynach opiera się na ich mobilności. W przypadku dużo popularniejszych kas żadne urządzenie zewnętrzne nie jest już potrzebne. Są one całkowicie autonomiczne, nie wymagają nawet podłączenia do prądu. Świetnie sprawdzają się w przypadku mechaników pracujących w warsztatach o niewielkich rozmiarach, stacjach diagnostycznych czy punktach wulkanizacyjnych. Rozwiązanie to odznacza się przenośnym charakterem i nie musi być połączone z komputerem. Kasa fiskalna dla mechanika, który nie ma czasu na pracę przy komputerze, będzie idealnym rozwiązaniem. Trudno jednoznacznie określić wysokość kwoty potrzebnej na zakup, chociaż warto tutaj wspomnieć o istnieniu względnie niedrogiej opcji, jaka są mobilne kasy fiskalne – bardzo popularne w Warszawie, ale i mechanicy pracujący w pozostałych miastach coraz częściej po nie sięgają. Dużo mniejsze i zdecydowanie bardziej kompaktowe. Cena to jednak nie jest jedyne kryterium, jakim należy kierować się podczas tak istotnego zakupu. W przypadku posiadania większego warsztatu zatrudniającego kilku czy nawet kilkunastu pracowników, dużo lepszym pomysłem będzie drukarka fiskalna. Współpracuje ona z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze i w przypadku większych obrotów może okazać się znacznie wydajniejsza niż kasa. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy więc głównie od liczby klientów i wielkości warsztatu. Warto też pamiętać, że druga opcja wiąże się z dużo większym nakładem finansowym.

Co oprócz urządzeń fiskalnych?

Po wyborze odpowiedniego urządzenia fiskalnego dobrze zadać sobie pytanie o kolejne potrzebne narzędzia. Wielu mechaników ma w swojej ofercie również sprzedaż różnych komponentów samochodowych i części wymiennych, czasami istnieje także konieczność nabycia jakiegoś elementu konkretnie pod kątem naprawianego samochodu. Wszystko to musi być odpowiednio księgowane i zapisywane. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem będą systemy magazynowe, dzięki którym bez żadnych problemów będzie można stworzyć centralną bazę danych, w której znajdą się informacje o wszystkich produktach czy częściach kupionych w imieniu klientów. Potrzebny do tego będzie odpowiedni sprzęt (laptop lub komputer stacjonarny w zupełności wystarczą) oraz specjalne oprogramowanie licencyjne. Takie bez problemu można zakupić w wielu punktach handlowych zajmujących się sprzedażą aplikacji i programów oraz sprzętów multimedialnych. Rozwiązanie to ponownie będzie przydatną opcją dla osób posiadających większe warsztaty lub nawet większą ich liczbę. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system Dotykacka – to nic innego jak ogromny tablet z systemem magazynowym z podłączoną drukarką fiskalną.