Idzie nowe

1 maja 2019r. wchodzi w życie nowa ustawa, która wprowadza kasy online. W sprzedaży pojawią sie one już pod koniec kwietnia. Pewna grupa podatników będzie zobligowana do przejścia na system online, również ci którzy mają już kasy, wraz z ponownym odliczeniem ulgi 700 zł.

 

Kto, kiedy i dlaczego

Ministerstwo Finansów twierdzi, że pewne grupy podatników generują największe uchybienia w płaceniu podatków. Z uwagi na proces uszczelniania systemu, obwiązkiem przejścia na on-line będą objęte następujące branże:

od 1 stycznia 2020: warsztaty samochodowe, wulkanizacja oraz stacje paliw

od 1 lipca 2020: gastronomia oraz krótkoterminowy najem pokoi

od 1 stycznia 2021: lekarze, prawnicy, budowlanka, fryzjerzy, kosmetyczki

 

“Permanentna inwigilacja”

System będzie miał ogromne możliwości: analiza danych prowadząca do typowania potencjalnych miejsc nadużyć; odsyłanie danych do tzw. Repozytorium według kryteriów ustalonych przez administratora np. w pierwszym półroczu 2020 kasy fryzjerów mają przesyłać kopie paragonów, a kasy lekarzy tylko raporty dobowe; podgląd na żywo pozwoli inspektorowi US obserwować sprzedaż sklepu siedząc przed nim w samochodzie.

 

Ulga tylko na online, której nie warto brać

Od 1 maja 2019 ulgę w  wysokości 700 zł. można będzie uzyskać tylko przy zakupie kasy online. Czy warto zatem je kupować jeśli nie należy się do w/w grup podatników? Zdecydowanie nie – kasy online będą droższe i trzeba będzie im zapewnić stabilną łaczność np. przez modem 3G z wykupionym pakietem danych, co sprawi że łączne koszty z nawiązką pochłoną ulgę…