Idzie nowe

Od dłuższego juz czasu wiadomo, że w kasach fiskalnych nadchodzi nowa era. Nowe rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, lecz wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi nastąpi to lada chwila. Gdy tak się stanie niezwłocznie je opublikujemy na naszych stronach. Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na FB, publikujemy tam na bieżąco wszystkie interesujące artykuły jakie ukazują się w sieci.

 

Kto, kiedy i dlaczego

Ministerstwo Finansów twierdzi, że pewne grupy podatników generują największe uchybienia w płaceniu podatków. Z uwagi na proces uszczelniania systemu, obwiązkiem przejścia na on-line będą objęte następujące branże:

od 1 stycznia 2019: warsztaty samochodowe oraz stacje paliw

od 1 lipca 2019: gastronomia oraz krótkoterminowy najem pokoi

od 1 stycznia 2020: lekarze, prawnicy, budowlanka, fryzjerzy, kosmetyczki.

(to tylko projekt,  póki co powyższe daty są juz na 100% nieaktualne)

 

“Permanentna iwiglacja”

System będzie miał ogromne możliwości: analiza danych prowadząca do typowania potencjalnych miejsc nadużyć; odsyłanie danych do tzw. Repozytorium według kryteriów ustalonych przez administratora np. w pierwszym półroczu 2020 kasy fryzjerów mają przesyłać kopie paragonów, a kasy lekarzy tylko raporty dobowe; podgląd na żywo pozwoli inspektorowi US obserwować sprzedaż sklepu siedząc przed nim w samochodzie.