Przyszło nowe

1 maja 2019r. weszła w życie nowa ustawa wraz z rozporządzeniami, które wprowadziły kasy online. Kasy są juz w sprzedaży. Pewna grupa podatników będzie zobligowana do przejścia na system online, również ci którzy mają już kasy, wraz z ponownym odliczeniem ulgi 700 zł.

Jak się połączyć?

Sposobów połączenia z CRK (Centralne Repozytorium Kas) jest kilka:

1. Najtańszym z nich jest tzw. udostępniona karta sieciowa USB. Rozwiązanie to zastosowano w kasach Posnet oraz Fawag. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena kasy Posnet Ergo – zgodnie z deklaracją producenta sprzed 2 lat, kosztuje tyle samo co jej odpowienik z kopią elektroniczną. To najtańsza kasa online. Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania w lokalu komputera w odległości kilku metrów i ręczne udostępnianie połącznia codziennie rano po włączeniu komputera.

2. Drugim sposobem jest połączenie kasy do routera w lokalu za pomocą karty sieciowej (po kablu) lub przez WiFi. Koszt tego rozwiązania w stosunku do urządzeń poprzedniej generacji jest wyższy o 250-300 zł brutto w zależności od producenta. Zaletą jest tu łatwość konfiguracji i codziennego użytkowania, wadą zaś ograniczenie mobilności kasy. Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. routera wifi na smartfonie, trzeba jednak pamiętac, aby go włączyć przed uruchomieniem kasy.

3. Najlepszym sposobem łączności z repozytorium jest modem 3G. Cena tak wyposażonej kasy online jest ok. 400 zł wyższa od tego samego modelu poprzedniej generacji. Tu ogromną zaletą jest mobilność oraz bezproblemowe użytkowanie – nie trzeba o niczym pamiętać, włączamy kasę i już. Pewną wadą może być wystający z boku kasy modem lub antena. Mogą one być narażone na uszkodzenie mechaniczne wraz z portem USB do którego są podłączone. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być kasa Posnet Ergo ponieważ w miejscu gdzie jest dobry zasięg antena nie jest konieczna, a modem jest wbudowany w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu tak, aby nie zmieniać kształu obudowy.

Dodatkowym kosztem związanym z łącznością przez modem, jest opłata za pakiet transmisji danch na karcie SIM wykupionej i zarejestrowanej u dowolnego operatora GSM. Dla naszych klientów, koszt ten jest pomijalny – każdy kto kupi u nas kasę, będzie mógł skorzystać z miesięczego abonamnetu w wysokości 2 zł (możliwe jest wykupienie dowolnej liczby abonamnetów na większą liczbę miesięcy). Nie jest tu wymagane podpisanie umowy terminowej, dodatkowym lecz jednorazowym kosztem jest zakup karty SIM za 35 zł.

Kto i  kiedy

Ministerstwo Finansów twierdzi, że pewne grupy podatników generują największe uchybienia w płaceniu podatków. Z uwagi na proces uszczelniania systemu, obwiązkiem przejścia na on-line będą objęte następujące branże:

od 1 stycznia 2020: warsztaty samochodowe, wulkanizacja oraz stacje paliw do silników spalinowych

od 1 lipca 2020: gastronomia stacjonarna, krótkoterminowy najem pokoi, sprzedaż paliw do celów opałowych

od 1 stycznia 2021: lekarze, prawnicy, budowlanka, fryzjerzy, kosmetyczki, salony fitness w zakresie biletów wstępu

„Permanentna inwigilacja”

System będzie miał ogromne możliwości: analiza danych prowadząca do typowania potencjalnych miejsc nadużyć; odsyłanie danych do tzw. Repozytorium według kryteriów ustalonych przez administratora np. w pierwszym półroczu 2020 kasy fryzjerów mają przesyłać kopie paragonów, a kasy lekarzy tylko raporty dobowe; podgląd na żywo pozwoli inspektorowi US obserwować sprzedaż sklepu siedząc przed nim w samochodzie.

Ulga tylko na online, której nie warto brać

Od 1 maja 2019 ulgę w  wysokości 700 zł. można uzyskać tylko przy zakupie kasy online. Czy warto zatem je kupować jeśli nie należy się do w/w grup podatników? Zdecydowanie nie – kasy online są droższe i trzeba będzie im zapewnić stabilną łaczność np. przez modem 3G. Brak łączności z repozytorium – nawet chwilowy – gdy kasa jest włączona, zgodnie z roporządzeniem, może skutkować odebraniem ulgi przez Urząd Skarbowy.