Idzie nowe

Od dłuższego juz czasu wiadomo, że w kasach fiskalnych nadchodzi nowa era. Nowe rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, lecz wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi nastąpi to lada chwila (maj-sierpień). Gdy tak się stanie niezwłocznie je opublikujemy na naszych stronach. Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na FB, publikujemy tam na bieżąco wszystkie interesujące artykuły jakie ukazują się w sieci.

 

Kto, kiedy i dlaczego

Ministerstwo Finansów twierdzi, że pewne grupy podatników generują największe uchybienia w płaceniu podatków. Z uwagi na proces uszczelniania systemu, obwiązkiem przejścia na on-line będą objęte następujące branże:

od 1 stycznia 2019: warsztaty samochodowe oraz stacje paliw

od 1 lipca 2019: gastronomia oraz krótkoterminowy najem pokoi

od 1 stycznia 2020: lekarze, prawnicy, budowlanka, fryzjerzy, kosmetyczki.

 

“Permanentna iwiglacja”

System będzie miał ogromne możliwości: analiza danych prowadząca do typowania potencjalnych miejsc nadużyć; odsyłanie danych do tzw. Repozytorium według kryteriów ustalonych przez administratora np. w pierwszym półroczu 2020 kasy fryzjerów mają przesyłać kopie paragonów, a kasy lekarzy tylko raporty dobowe; podgląd na żywo pozwoli inspektorowi US obserwować sprzedaż sklepu siedząc przed nim w samochodzie.