1-go stycznia 2020 roku, wszedł w życie obowiązek umieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie, jeśli ten chce na jego podstawie wziąć później fakturę tzw. „faktura do paragonu”. Wszystkie kasy i drukarki fiskalne z homologacją wydaną od 2014 posiadają tą funkcję. Numery unikatowe tych urządzeń rozpoczynają sie od litery „C” np. CAQ1234567890, choć niektóre modele „B” z homologacją z drugiej połowy 2013, również mają tą funkcje.

Wymiana urządzeń bez „NIP Nabywcy” wcale nie jest obligatoryjna – po prostu trzeba klientowi wystawiać fakturę „od ręki”. Gdy jednak chcemy zadbać o jego wygodę i nie odbierać mu prawa do wzięcia jednej faktury na podstawie kilku paragonów, wówczas nie ma innego wyjścia jak dokonać wymiany.

Urządzenia on-line, które niebawem będą wymagane w pewnych branżach, pojawią się w sprzedaży już jesienią. Rozwiązaniem dla tych podatników jest dokonanie wymiany już na kasę on-line, a więc wstrzymanie usługi „faktura do paragonu” na okres lipiec-październik i przywrócenie jej po zakupie kasy on-line.